نوشتن نامه برای امام زمان

نوشتن نامه برای امام زمان  image

نوشتن نامه برای امام زمان

آیا می توان به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نامه نوشت؟ چه شرایطی باید رعایت شود؟

 

نامه یا به اصطلاح عریضه نویسی، یکی از راه های توسل و بیان حاجت به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یا هر امام دیگر است. در نحوه عریضه نویسی بیان شده است که حاجت خود را در کاغذی نوشته و آن را در چاه پاک یا آب جاری بیندازید (فرقی نمی کند چاه کجا باشد). افراد با این روش، حاجت خود را به امام بیان می کنند و امام، با احاطه و علم فراوانی که دارد از خواسته های آنان مطلع می شود؛ همان گونه که هنگام زیارت یا بعد از نماز یا هر وقت دیگر، هر حاجتی به طور شفاهی از امام می خواهیم، اطلاع می یابد و حتی اگر از قلب خویش بگذرانیم، امام علیه السلام اطلاع می یابد. پس گفتن شفاهی یا نوشتن کتبی فرقی نمی کند و امام در هر صورت اطلاع می یابد. و نوشتن نامه یکی دیگر از راه های بیان حاجت است.

 

با توجه به آموزش هایی که امامان معصوم علیهم السلام برای رُقعه نویسی به پیروان خود داده اند و همچنین نامه ها و عریضه هایی که برای امامان بزرگوار علیهم السلام توسط شیعیان نوشته شده است، عریضه باید شامل دو بخش عمده توقیفی و اختیاری باشد:

 

منظور از بخش توقیفی، محتوایی است که از ناحیه امامان معصوم علیهم السلام به نوشتن آن امر شده است و شیعیان، در همه عریضه های خود، استفاده کرده اند. این قسمت، غالباً شامل اذکار و اسمای الهی و توصیف و مدح و ثنای حضرت حق و کلماتی برای توجه و توسل به حضرات معصومان علیهم السلام و ذکر اسامی مبارک آن ها است. شیعیان، هم می توانند برای این قسمت، با قلم خود، خداوند متعال را بستایند و به درگاه اهل بیت علیهم السلام متوسل شوند و هم می توانند از مدح و ثنایی که در ادعیه معصومان علیهم السلام وارد شده یا عریضه های مختلفی که بزرگان دینی نگاشته اند، استفاده کنند.

 

بخش اختیاری عریضه، شامل مطالبی است که نویسنده عریضه برای عرض حاجت شخصی، بیان حالات و راز و نیاز با خداوند متعال و امامان علیهم السلام به انتخاب و قلم خود می نویسد.

 

از آن جا که نوشتن عریضه، نوعی دعا و نیایش است، رعایت آداب دعا، هنگام نوشتن عریضه نیز لازم است. بعضی از آداب دعا کردن و عریضه نویسی به شرح زیر است:

 

1. خلوص نیت؛

 

2. وضو داشتن و خواندن دو رکعت نماز؛(1)

 

3. روزه گرفتن روز پنجشنبه و نوشتن عریضه در صبح روز جمعه؛

 

4. انداخته عریضه، در حالی که انسان رو به قبله ایستاده است؛

 

5. در حال انداختن عریضه، نواب خاص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را صدا بزند؛(2)

 

6. در حالی که رُقعه را به دست دارد بکا (گریه) یا تباکی (حالت گریه به خود گرفتن) کند؛(3)

 

7. در حالی که رُقعه را به دست دارد، دست های خود را به سوی آسمان بگشاید و مشغول دعا و مناجات با خداوند متعال شود.(4)

 

معمولاً برای نوشتن عریضه، باید از مقدس ترین مکان ها و معنوی ترین زمان ها بهره گرفت؛ چرا که استفاده از دو عنصر مکان و زمان در استجابت دعاها و تاثیر گذاری آن ها توصیه شده است، برای مثال:

 

1. روز جمعه نوشته شود.(5)

 

2. نزدیک طلوع خورشید نوشته و در چاه انداخته شود.(6)

 

3. بعد از ادای نماز شب باشد.(7)

 

پاورقی :

1- بحار الانوار، ج99، ص240.

2- بحار الانوار، ج99، ص235.

3- بحار الانوار، ج99، ص241.

4- بحار الانوار، ج99، ص241.

5- بحار الانوار، ج99، ص 244.

6- بحار الانوار، ج99، . ص236 .

7- بحار الانوار، ج99، ص240.  

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


پربازدیدترین مقالات

آخرین مقالات سایت .