دیدار شخص گناهکار با امام زمان عج

دیدار شخص گناهکار با امام زمان عج image

دیدار شخص گناهکار با امام زمان عج

آیا شخصی که گناه کرده است، می تواند با امام زمان علیه السلام ارتباط داشته باشد؟

خداوند بزرگ، راه برگشت را به روی هیچ کس نبسته است. هرکس توبه کند و از گناه دست بکشد و به راه صحیح بازگردد، قطعاً مشمول رحمت حق قرار می گیرد. خداوند می فرماید:

 

«قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ»؛(1)

بگو : ای بندگان من که بر خود، اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خدا ناامید نشوید که خدا، همه گناهان را می آمرزد؛ زیرا او، بسیار آمرزنده و مهربان است.

 

امام معصوم و حجت خداوند که تجلّی رحمت بی انتهای الهی است نیز با آغوش باز، فرد توبه کننده را می پذیرد. نمونه زیبای آن، توبه حرّ بن یزید ریاحی و پذیرش وی از سوی امام حسین علیه السلام است.

 

امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز چنین است و طبق حدیث، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف رحمت بر عالمیان ذکر شده است:

 

به درستی که من هیچ پیامبری را مبعوث نکردم، جز آن که وقتی ایامش کامل و مدتش سپری شد، برای او وصی ای قرار دادم…سپس کامل کردم آن [سلسله اوصیا] را به فرزندش [= فرزند امام حسن عسکری علیه السلام] رحمت بر عالمیان....(2)

 

این که سؤال شد: «آیا می تواند ارتباط داشته باشد»؟ باید دید منظور از ارتباط چیست؟ اگر مراد، این است که بتواند حضرت را ببیند، در پاسخ باید گفت، امکان دیدار به صورت کلّی نفی نشده است؛ بنابراین ممکن است حتّی گناهکاری نیز حضرت را ببیند؛ هر چند نشناسد.

 

اگر مراد، ارتباط قلبی است، به این معنا که فرد، احساس بکند به حضرت نزدیک است و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به او توجه دارد، در پاسخ باید گفت؛ حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در توقیعی به مرحوم شیخ مفید می فرماید:

 

انا غیر مهملین لمراعاتکم و لا ناسین لذکرکم؛(3)

ما، هرگز در رعایت احوال شما کوتاهی نمی کنیم و شما را از یاد نمی بریم.

 

لذا هر فردی مورد توجه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است. حال اگر از گناه پشیمان شد و برگشت، حتماً مورد پذیرش قرار می گیرد و حضرت به او توجه بیشتری می کند.

 

پاورقی :

1. زمر (39): 53.   

2. «...إنی لم أبعث نبیاً فاکملت أیامه و انقضت مدته الا جعلت له وصیاً….ثم أکمل ذلک بابنه رحمه للعالمین»؛ کمال الدین، ج1، ب28، ح1.

3. بحارالانوار، ج53، ص174.  

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.


پربازدیدترین مقالات

آخرین مقالات سایت .